Ciekawostki o wódce
WYBO-ciekawostki
Data publikacji 07.08.2024 12:00 | Autor:

Czy wódka może się popsuć? 4 ciekawostki

Wódka to jeden z najpopularniejszych napojów alkoholowych – nie dziwi to nikogo. Bezbarwna, wysokoprocentowa i idealna do drinków – dopasuje się do wielu sytuacji. Spotkasz ją w różnych miejscach i okolicznościach. Wódka kryje jednak swoje tajemnice, a niektóre kwestie związane z kultowym trunkiem mogą budzić wątpliwości.

Czy wódka ma datę ważności? Ile kalorii ma wódka? Z czego robi się wódkę? Na te pytania warto poznać odpowiedzi – choćby po to, by podczas wspólnej degustacji na domówce móc zaskoczyć znajomych. Stań się gwiazdą imprezy dzięki ciekawostkom o wódce!

Czy wódka ma termin ważności?

Wódka jest uważana za napój o bardzo długim terminie ważności. Jeśli zastanawiasz się, czy wódka może się przeterminować, spieszymy z odpowiedzią. Co do zasady, dla produktów alkoholowych o ponad 10-procentowej zawartości alkoholu, nie ma obowiązku podawania terminu przydatności. Tym bardziej, że wódka nie psuje się w standardowy sposób – nie rozwinie się w niej pleśń czy bakterie.

Możesz przechowywać wódkę przez wiele lat, jeśli robisz to prawidłowo – ewentualne zmiany w zapachu czy smaku to skutek niewłaściwego przechowywania napoju. Szczególnie ważne jest przechowywanie wódki w miejscach wolnych od zapachów, gdyż płyn przechowywany przez dłuższy czas może zaabsorbować niektóre z nich – np. w przypadku wódki przechowywanej w garażu: zapach benzyny.

Wódkę należy trzymać w ciemnym i chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego kontaktu ze światłem słonecznym. Butelkę z napojem warto przechowywać w pozycji pionowej, by zapobiec długotrwałemu kontaktowi z korkiem lub zakrętką. Pamiętaj o szczelnym zamknięciu – kontakt z powietrzem może prowadzić do stopniowej utraty intensywności napoju czy zmian w smaku.

Jak powstaje wódka?

Co do zasady, wódka składa się z dwóch składników – wody i alkoholu etylowego. Etanol wytwarza się w procesie fermentacji alkoholowej – wódka powstaje ze zbóż lub ziemniaków. W Polsce do produkcji wódki najczęściej wykorzystuje się zboża takie jak żyto, jęczmień, owies, pszenica, pszenżyto lub kukurydza. Co ciekawe, etykieta wódki wyprodukowanej z innego surowca niż zboża czy ziemniaki, np. z winogron czy buraków cukrowych, powinna zawierać informację o produkcie wykorzystanym w procesie produkcji.

Jak produkuje się wódkę? To wieloetapowy proces! Produkcję zaczyna się od oczyszczenia surowców, potem następuje parowanie i zacieranie (rozkład skrobi do cukrów). Kolejny etap to fermentacja alkoholowa, po której alkohol poddaje się destylacji i rektyfikacji. Następnie powstały spirytus jest zestawiany z wodą, gotowy roztwór przechodzi filtrację oraz końcowo – butelkowanie. Po tym etapie gotowy produkt może trafić do Twoich rąk.

Ile % alkoholu ma wódka?

To, że zazwyczaj wódka składa się z dwóch składników – wody i alkoholu etylowego – już wiesz, ale ile procent alkoholu musi zawierać napój alkoholowy, by móc go nazwać wódką? Co ciekawe, ta kwestia jest regulowana przez prawo europejskie! Według przepisów Unii Europejskiej wódka musi zawierać przynajmniej 37,5% alkoholu – napoje alkoholowe o niższego zawartości nie mogą być nazywane wódką. Najczęściej producenci deklarują czterdziestoprocentową zawartość etanolu w wódce.

W jakiej temperaturze zamarza wódka?

Czy wódka może zamarznąć w domowej zamrażarce? Temperatura zamarzania wódki jest zależna od proporcji wody i alkoholu etylowego w trunku. Wódka Wyborowa zamarza w temperaturze ok. -22,3 stopni Celsjusza – to warunki, które trudno osiągnąć w domowej zamrażarce. W zależności od miejsca, w którym umieścimy butelkę, temperatura wewnątrz urządzenia waha się od ok. -18 do ok. -22 stopni Celsjusza. Gdyby jednak zdarzyło się, że wódka zamarznie, po rozmrożeniu jakość i smak trunku pozostają niezmienne.

Czy wódki smakowe mają mniejszą zawartość alkoholu?

Wódki smakowe – podobnie jak klasyczna wódka – nie mogą zawierać mniej niż 37,5% alkoholu. Inaczej nie można by ich nazwać… wódką. Wódki smakowe powstają przez dodanie do mieszanki spirytusu i wody wybranych dodatków – smakowych, aromatycznych, a czasem także barwiących. Jaki smak może mieć wódka? Ograniczeniem jest wyobraźnia! Oprócz klasycznych propozycji, takich jak cytrynówka czy wiśniówka, na rynku można spotkać także wódki smakowe o bardziej niekonwencjonalnych smakach – np. poziomki i róży, limonki, gruszki czy czarnej porzeczki. Wszystkie te smaki znajdziesz w ofercie marki Wyborowa.

Ile kalorii ma wódka?

Kaloryczność wódki wynika z jej zawartości alkoholu. Etanol, kluczowy składnik wódki, dostarcza ok. 7 kcal na gram. Kieliszek wódki Wyborowa (30 ml) zawiera 66 kcal, natomiast jej 100 ml – 221 kcal. Kaloryczność różnych wódek różni się m.in. w zależności od zawartości innych dodatków w produkcie – wódka z dodatkiem cukru zazwyczaj będzie miała więcej kalorii niż czysty trunek. Także wódki o wyższej procentowej zawartości alkoholu będą bardziej kaloryczne.

Wódka może się pochwalić nie tylko wyjątkowym smakiem i ogromną popularnością – teraz znasz jej najciekawsze tajemnice. Fakty o wódce mogą zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych koneserów! Ale ostatecznie: nieważne, czy preferujesz wódkę czystą, smakową, czy najbardziej przypadły Ci do gustu drinki z jej udziałem – Wyborowa jest zawsze gotowa, by pomóc Ci rozkręcić imprezę.

Zobacz również

Czy wódka ma cukier?
WYBO-ciekawostki

Czy wódka ma cukier? Poznaj odpowiedzi na to i inne pytania

Wódka to jeden z najczęściej wybieranych alkoholi na świecie, a zarazem produkt, który budzi wiele rozważań dotyczących jego wpływu na zdrowie. Czy wódka ma gluten? Czy wódka podnosi cukier? Jaki indeks glikemiczny ma wódka? Czy wódka tuczy? Czas odpowiedzieć na te i inne najczęściej zadawane pytania, tym samym rozwiewając wątpliwości o cukrze, węglowodanach, glutenie oraz
Jaka wódka jest dobra?
WYBO-ciekawostki

Jak ocenić, jaka wódka jest dobra? Poznaj kryteria

Wybór dobrej wódki z pozoru może wydawać się prosty, jednak na rynku dostępnych jest wiele marek i rodzajów tego trunku, co niewątpliwie może wprowadzać pewne zamieszanie. Czym więc kierować się przy ocenie, jaka wódka jest dobra? Pomożemy Ci dokonać świadomego wyboru. Zapraszamy do lektury! Na początek: skład i proces produkcji Podstawowym kryterium oceny wódki jest
Historia wódki w Polsce i na świecie
WYBO-ciekawostki

Historia wódki w Polsce i na świecie: od pierwszych receptur do dziś

Historia wódki sięga odległych czasów i jest pełna niepewności oraz sporów. Kwestia dotycząca tego, kto wyprodukował pierwszą wódkę, nie jest jednoznaczna, ponieważ różne kultury na przestrzeni wieków tworzyły napoje spirytusowe niezależnie od siebie. Pierwsza pisemna wzmianka o metodzie destylacji alkoholu pochodzi z księgi “al-Asrar” czyli “Sekret”, autorstwa al-Raziego, słynnego perskiego lekarza, alchemika i filozofa, żyjącego
Rodzaje wódek
WYBO-ciekawostki

Od czystej do smakowej. Odkryj różne rodzaje wódek czystych i likierów smakowych

Wódka to trunek o bogatej historii i wieloletniej tradycji, sięgającej setek lat wstecz. Charakteryzuje się klarownością, wyjątkowym smakiem i wszechstronnym zastosowaniem w koktajlach. Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje wódki różniące się zarówno sposobem produkcji, jak i użytymi do tego procesu surowcami. Klasyka, czyli czysta wódka Czysta wódka jest najczęściej produkowana ze zbóż (pszenica, żyto,